Salı, 23 Ekim 2012 11:08

Dershanesiz KPSS Mümkün mü?

Öğeyi Oyla
(2 oy)

KPSS'yle muhattaplığım süresince hep duyduğum sorulardan bir tanesi de "KPPS için dershaneye gitmeden başarı olmaz mı yahu?" sorusuydu.

 

Evet sizinle bugün birlikte olacağım konu genel anlamda "Dershaneler, sınav kazanmakta gerçekten önemli midir?" sorusunun yanıtını bir nebze de olsa cevaplamak...

Ben neredeyse ilkokul dördüncü sınıftan beri dershaneye gitmiş biri olarak dershanelerin ne yaptığını, kişiye neler verdiğini vb. soruların hepsini bilen biriyim. Belki okurlarımız arasında da birçok senedir dershaneye gitmiş olanlar olabilir ama ben bu işe özel ilgi gösterdiğim için bu yazıyı kaleme aldım. Anadolu Lisesi, ÖSS, İngilizce, KPSS derken birçok sınav için dershanelerle ilişkim oldu. İşin başından dershaneler para tuzağıdır demek, bana artı olarak kattıklarına ihanet olmakla birlikte kolaya kaçmaktan başka birşey olmayacaktı.

Şimdi konuya girecek olursam, ben KPSS için bir sene dershaneye gittim. O zaman B grubundan 84 puan civarı almıştım. Daha sonraki sene ise dershaneye gitmeden çalışarak 87 küsür puan aldım. Özellikle Eğitim Fakültesi mezunları için çok yüksek bir puan olmayabilir ama İİBF mezunları için hatırı sayılır bir puandır.

Hani hep söylenir ya "İstemek, başarmanın yarısıdır." Bu benim özellikle de KPSS çalışırken felsefem haline gelmişti. Böyle birkaç cümlem daha var. Onları da sizinle paylaşmak istiyorum. Koyu yazıyla da belirttiğim bu cümleleri isteyerek ve inanarak tekrarlarsanız sizin için itici kuvvet olacaktır. "Ben bu işi başaracağım", "Herkes yapabiliyorsa ben de yapabilirim" Size çok basit iki cümle olarak gelebilir. Bu yola baş koymuş ve inanan bir kişi için iki sihirli cümle olduğunu düşünüyorum.

Şunu da unutmayın! Çalışmadan başarı gelmez arkadaşlar. Ne kadar inanırsan inan, ne kadar istersen iste eğer ki çalışmamışsan ve bilgin yoksa bildiğiniz üzere hiçbir şey olmaz.

KPSS gerçek anlamda çalışma disiplini isteyen bir sınavdır. Diğer sınavlar gibi çok soru çözmek gerektirir. Çok soru derken birbirinden farklı soruları kastediyorum. KPSS'de çıkabilecek her soru tarzını görebilmeniz için belli yayınlara hapsolmamalı ne kadar kaynak bitirebiliyorsanız o kadar bitirmelisiniz. Ben kendimden örnek verecek olursam matematik için 7 kaynak bitirmiştim. Tarih için de kaynak değil ama çok çeşitli sorular çözmüştüm. Öyle ki Askeri Liselere hazırlık sınavında çıkan tarih sorularını bile çözmüştüm. Bu kadar soru çözmek size bilginin yanında pratiklikte kazandıracaktır. Zaman, KPSS'de önemli bir faktördür.

Şimdi gelelim asıl sorumuza;

Dershanesiz KPSS Mümkün mü?

Eğer ki bol zamanınız var, dershanenin size kazandırdığı ders disiplinini kendiniz evde sağlayabiliyorsanız, sessiz bir çalışma ortamına sahipseniz, yeterli materyale ulaşabiliyorsanız dershaneye gitmenize gerek yok! Bol zamandan kastım, yeni mezun olmuşsanız, herhangi bir işte çalışmıyorsanız bu sizin için bol zamandır. Ders disiplininden kastım, Dershanedeki ders saatlerine evde riayet etmenizdir. Sabah 8'de kalkarak 9'da dersin başına oturmak. Ara vermeden bir saat çalışmak, kısa bir ara tekrar oturmak gibi... Sessiz çalışma ortamı ise bence müziksiz ve kimsenin konuşmadığı bir ortamdır. Evde sağlayamıyorsanız kütüphanelere gidebilirsiniz. Yeterli materyalden kastım, bol soru ve konu anlatımlı kitaplar.

Son Uyarı: Eğer çalışan biriyseniz evde ya da işte çalışmakla yüksek puanlar alınması zordur. Eğer ki almışsanız işiniz yoğun olmadığından çalışmışsınızdır. Tam tersiyse tebrik ediyorum.

Dershanesiz yüksek puanlar alabilirsiniz...Yeter ki isteyin.

 

Okunma 3843 defa
Mustafa Emre ÖZCAN

Bilgisayar ile tanışıklığı 1992, internet ile tanışıklığı 1998 yılına giden yazar, daha çok teknoloji alanında yazıyor.

Eposta Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Yorumlar  

0 #1 kelam 08-12-2012 14:06
derhaneye gitmeden kpss kazanılmaz. ben kazanamadım bu sene yazıldım dershaneye
Bumerang - Yazarkafe

Bu Ay En Çok Okunan

Haberdar Ol!