Milli ve Yerli


  • 30 Ocak 2019, Çarşamba 21:26
İbrahimKutlay

İbrahim Kutlay

VENEZUELA MESELESİ!.

Konuya girmeden önce Venezuela'da ABD eliyle çıkarılan kargaşanın temel sebebine değinelim isterseniz!. Cevap hepinizin tahmin ettiği gibi petrol tabii ki!.

Dünyadaki en büyük petrol rezevlerinin körfez ülkelerinde olduğu zannedilir ve Suudi Arabistan'ın da bu rezevlerin en büyüğüne sahip olduğu düşünülür ama aslında dünya üzerindeki 195 ülkenin içerisinde en büyük petrol rezervi Venezule'da bulunmaktadır.. Suudi Arabistan'ın geçen yıl açıklanan petrol rezervi yaklaşık 266 milyar varilken Venezuela'nın sahip olduğu petrol rezervi 305 milyar varil civarındaydı!.

Son aylarda ekonomisi kıskaca alınan ve enflasyonu yüzde 1600'lere dayanan Venezuela'da her 10 çocuktan 8'i beslenme sorunu yaşar hale geldi!. Sıtma, veba ve buna benzer hastalıklar geri hortlattırılırken, sağlık sistemi de bizzat çöktürülerek insanların kırandan ölmeleri için oynanmadık oyun bırakılmıyor şimdilerde!. Ülkedeki yaşayanların hastalıklardan dolayı yaklaşık 13 kilo civarında zayıflamaları, uygulanan amgargolar nedeni ile tedavi için kullanılacak parası ödenip sipariş elilmiş ilaçların ülkeye sokulmaması gibi nedenler halkın sinir uçlarını oldukça yıpratmış durumda!.

Bir taraftan elindeki petrolü sattırmıyorlar, diğer taraftan bankalarında teminat olarak bulunan altınları kullanmalarına da geri almalarına da izin vermiyorlar, öbür taraftan halkı açlığa mahkum edip sokaklara döküyorlar, küresel bir çete kurup ülkenin üzerine çörekleniyorlar ama yaptıkları açıklamalarda da "Demokrasi Getireceğiz" diyerek yapmakta oldukları darbenin faturasını Maduro'ya kesiyorlar!.

Marketlerin yağmalanya başlaması, gıda ve ihtiyaç meddelerinin karaborsaya düşürülmesi, refah düzeyinin her geçen saat aşağıya bilinçli bir biçimde çekilmesi gibi ayak oyunlarıyla ABD'nin oynadığı kirli oyunun perdelenmeye çalışıldığı ortada!.

Son olarakta Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun öldürülmesi için ABD Başkanı Trump tarafından Kolombiya hükümetine ve mafyasına talimat verildiği bilgisi planın iki koldan devreye sokulduğunu işaret ediyor!.

Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi'nin görevi başındayken devrik lider ilan edilmesi, yerine getirilecek Sisi El Fettah denen Amerikan Köpeğinin darbe öncesi nasıl özenle kullanıldığı ve bugün Maduro'ya yapılan seçim baskısının Mursi'ye daha farklı bir şekilde dayatılması gibi ayak oyunları hepinizin aklındadır tahmin edersem!.

Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun Trump'tan aldığı talimatla kendisini Geçici Başkan İlan etmesi ve bugün birkaç ülkeye Büyükelçi ataması halkta karşılığı olan çok gözükara bir siyasetçi olduğu için mi yoksa Trump'un desteğini sağlama almış olması mı sizce!.

Amerika bu işin önünde görünen küresel bir pislik ama işin mutfağında olup hiç birşeyden haberi yokmuş gibi davranan İngiltere'nin Venezuela'ya ait olan 130 ton altınına el koyması, ülkesindeki Sarı Yelekli soytarılara sözünü geçiremeyip ülkesini yönetmekten aciz Macron isimli çapsızın 8 günlük seçim süresi vermesi, Almanya'nın gizli itleri BND'nin ülkedeki ateşi alttan alttan şeytanca üfleyip harlaması gibi gerçekler de gözardı edilmemeli!.

Enteresan olan bir durum ise: ABD Hazine Bakanı Mnuchin denen soytarının Maduro'ya destek veren ülkeleri dünya haritası üzerinde kırmızı çizgi ile gösterirken Türkiye'nin olduğu bölümde Hatay'ın ülkemiz sınırları dışında tutulmasıydı!.

Şu gerçeği de bilmenizi isterim ki; bugün Venezuela'nın İngiltere'de bulunan altın rezervinden 1 milyar 300 milyon dolar ilaç parası istemesi ve İngiltere'nin de bunu reddetmesi size ne kadar saçma geliyorsa, Türkiye'nin İngiltere'de 460 ton altın bulundurması da bana bir o kadar saçma geliyor!.

15 Temmuz Darbe Kalkışması'nın bir gece değil de 1 hafta sürdüğünü düşünebiliyor musunuz?. Osmanlı'nın yıkılmasıyla beraber 900 ton altınımızın üzerine çöreklenen ve savaş suçu işlediğimizi gerekçe göstererek bu gaspı meşrulaştıran İngiltere'nin orada bulunan 460 ton altınımıza çökmesi ülkemizde 1 hafta oynatılacak oyuna bakar!. Varın gerisini siz düşünün!.

Maduro ABD ve Avrupa ülkelerinin söylediklerin harfiyen yerine getirip erken seçime gitse de, geçtiğimiz yıl aldığı yüzde 67'lik oy oranının üzerine yüzde 10 daha koyup geri gelse de bileti kesildi ve o koltukta barındırılmayacak!.

Sen misin Türkye ile yakınlaşan, sen misin Filistin halkına destek verip İsrail'in işgâlci bir terör devleti olduğunu söyleyen, sen misin Suriye'de yaşanan insanlık dramına kayıtsız kalmayacağını ifade edip desetklelemeye hazır olduğunu söyleyen, sen misin ABD ve Avrupa ülkelerinin rafineri kurmalarına izin vermeyip petrolünü varil üzerinden hesaplatarak satmak isteyen!.

Önünde iki seçenek var sevgili Maduro, ya Kuzey Kore Lideri Kim gibi gözünü karartıp kendin dahil herşeyden vazgeçip ABD'ye kıran kırana bir savaş açacaksın yada oradaki siyasi hayatını noktalayıp Türkiye'ye gelerek Kemal Kılıçdaroğlu'nın yerine burada adam gibi muhalefet yapacaksın!.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

TÜRKİYE'YE KARŞI BİR DIŞ MÜDAHALE VAR MI?.

NAMAZ VAKİTLERİ
BASINDA BUGÜN
TÜM GAZETELER
yukarı çık